Ağrılı Cinsel İlişki - Disparonia

Disparoni girişimi sırasında veya vajinal penetrasyon sırasında ağrıdır. Kürtaj sonrası ağrıdan çok daha şiddetli olabilir , ayrıca İstanbul'da kürtaj fiyatları için tıklayabilirsiniz.

Disparoni penis hareketi ile, daha derin girişi ile, penetrasyon anı (yüzeysel ya da introital) ortaya, ya da postkoital olabilir. Gönüllü koruma ve istemsiz yüksek kas gerginliği hem olarak tezahür bazı pelvik kas hipertonisite, kronik disparoni her türlü yaygındır. Bekaret zarı yırtılmış vakalarda kızlık zarı dikimi sonrası buna benzer ağrılar olmaz.

Etiyoloji
Nedenleri psikolojik ve fiziksel faktörler (: Etiyoloji Kadınlarda Cinsel İşlev Bozukluğu bakınız) içerebilir.

Yüzeysel disparoni vajinit, vulva bozuklukları (örneğin, liken skleroz, vulvar distrofi), konjenital malformasyonlar, posterior fourchette yırtılması genital herpes simpleks, radyasyon fibrozis, cerrahi sonrası introital daralma, ya da tekrarlayan atrofik provoke vestibulodynia (PVD), kaynaklanabilir.

Derin disparoni pelvik kas hipertonisite veya rahim veya yumurtalık bozuklukları (örneğin, myom, kronik pelvik inflamatuar hastalık, endometriozis) kaynaklanabilir.

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


Randevu & Danışma  : 0212 227 5519 - 0532 221 3007
WhatsApp Viber Tango Ekleyin


Penetrasyon etkisi varlığı ve semptomların şiddeti penis boyutu ve derinliği.

PVD nedeniyle disparoni olan kadınların bir alt (Kadınlarda Cinsel İşlev Bozukluğu bakın: Vestibulodynia (Vulvar Vestibulit) Kışkırttı) yüksek öz-beklentileri ve katastrofik kişi, artan somatizasyon, (olası sonuçları brüt abartı) tarafından olumsuz değerlendirme korkusu var, ve ağrı aşırı tetikte olma.

Tanı
Klinik değerlendirme
Teşhis belirtileri ve pelvik muayene dayanmaktadır.

Yüzeysel disparoni için, değerlendirme labia minör ve majora (örneğin, kronik kandidiyazis tipik çatlaklar için), ve klitoral başlık, üretral meatus, kızlık zarı arasındaki kırışıklıklar da dahil olmak üzere, tüm vulva derisine teftiş odaklanır ve büyük vestibüler bezi kanallarının açıklıklar (liken skleroz tipik iltihabı atrofi, belirtileri ve deri lezyonları için). PVD allodini ortaya çıkarmak için pamuklu bir bez ile teşhis edilebilir; ağrısız dış alanlarda daha genel ağrılı alanlar (örneğin, hymenal halka dış kenarı, üretral meatus bitişik yarıklar) geçmeden önce dokundu. Ilişki sırasında ortaya çıkan ağrı benzer ağrı özellikle iskial dikenler etrafında, derin levator ani kas palpe tarafından ortaya çıkarılan eğer pelvik kas hipertonisite şüpheli olabilir. Üretra ve mesane palpe anormal hassasiyet tespit edebilir.

Derin disparoni için, değerlendirme servikal hareket veya rahim veya adneksal palpasyon ağrısı neden olup olmadığını belirlemek için ve cul-de-sac veya vajinal forniks içinde nodüller kontrol etmek için dikkatli bir bimanuel muayene gerektirir. Bir Rektovajinal muayene genellikle rektovajinal septum ve rahim ve adnekslerin arka yüzünün kontrol etmek gösterilir. Şüpheli rahim ve yumurtalık bozuklukları gibi klinik olarak belirtilen görüntüleme çalışmaları ile değerlendirilir.

Tedavi
Neden tedavisi (atrofik vajinit örneğin, topikal östrojen)
Eğitim ve danışmanlık
Pelvik kas fizyoterapi
Yönetim şunlar olmalıdır:

Teşvik ve nonpenetrative seks tatmin edici formları geliştirmek için çift öğretim
Katkıda psikolojik sorunları tartışmak ve kronik ağrı neden
Mümkün olduğunda, ağrı (örneğin, endometriozis, liken skleroz, vulvar distrofi, vajinal enfeksiyonlar, konjenital malformasyonlar, radyasyon başka bir yerde Kılavuzunda fibrozis-bakınız) katkıda öncelikle fiziksel anormallik tedavi. PVD da (bkz. aşağıda) tedavi edilir.
Eşlik eden pelvik kas hipertonisite tedavisi
Eşlik eden cinsel istek / ilgi ve uyarılma bozuklukları tedavi
Ve yırtılma tekrarlayan arka fourchette: Topikal östrojen atrofik vajinit (Hormon tedavisi Menopoz bakınız) için yararlıdır.

PVD ile de dahil olmak üzere pelvik kas hipertonisite, kadınlar pelvik kas gevşemesi öğretmek için, muhtemelen biofeedback ile, pelvik taban kas eğitimi kullanarak pelvik fizik tedavi yararlanabilir. Bazen cinsel pozisyon bir değişiklik yardımcı olur.

Provoke VESTIBULODYNIA (vulvar vestibülit)
Provoke vestibulodynia (vulvar vestibülit, lokalize vulvar disestezi) yüzeysel (introital) disparoni en sık görülen tipidir. Ağrı başlar ve introital basınç ile tam durur. Tedavi kronik ağrı sendromları hem de topikal lidokain veya kromoglikat olarak kullanılabilir önlemleri içerebilir, ancak ikinci etkinliği kanıtlanmamıĢ olsa.

Sinir sistemi-periferik reseptörleri beyin için duyarlı ve remodeled korteks-zaman provoke vestibulodynia geliştirir. Aksi takdirde hafif veya önemsiz (örneğin, dokunma) yerine önemli ağrı (allodini) olarak algılanmaktadır olarak algılanan olabilir bir uyarıcı nedeniyle hassasiyet, rahatsızlık. Vulva: Bu bozukluk muhtemelen kronik ağrı sendromu (Kronik Ağrı Ağrı bakınız) şeklidir. Çevresel duyarlılığın bir nörojenik inflamatuvar yanıt yol açar. Bazı kadınlar da GU bozuklukları (örneğin, vulvovajinal kandidiyazis, hiperoksalüri) var, ancak bu hastalıkların etiyolojik rolü kanıtlanmamıĢ olsa. Bazı kadınlar da diğer ağrı bozuklukları (;: İnterstisyel Sistit interstisyel sistit-görmek İşeme Bozuklukları örneğin, irritabl barsak sendromu görülmesi İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)) var.

Belirtiler ve Bulgular
Vestibulodynia olarak, introital basınç, penis hareket, ya da bir erkeğin boşalma genellikle hemen ağrıya neden olur. Tekrar başladığında penis hareketi durur ve devam zaman ağrı genellikle durur. Vestibulodynia da postkoital vulvar yanma ve dizüri neden olabilir.

Tanı
Klinik değerlendirme
Teşhis belirtileri dayalı ve allodini için Q-tip testi ile doğrulanır. Vajinismus introital basınç ve penis çevreleme ve hareket ile benzer ağrıya neden olur. Bununla birlikte, vestibulodynia farklı olarak, herhangi bir alodinia yoktur. Penis hareket durur ama giderek devam penis hareketi rağmen ilişki sırasında solabilir sonra da, vajinismus nedeniyle ağrı devam ediyor.

Tedavi
Kronik ağrı tedavisinde kullanılan psikolojik tedaviler
Bazen seks terapisi
Pelvik kas fizyoterapi
Kronik ağrı tedavisinde ilaç
Muhtemelen topikal lidokain


 veya kromoglikat
Provoke vestibulodynia optimal tedavi belirsizdir; birçok yaklaşım şu anda kullanılan ve farklı tedavi gerektirir hala tanımlanmamış alt muhtemelen vardır. Bu bozukluk kronik ağrı gerektirdiğinden, tedavi stres yönetimi ve ağrı duygusal tepkiler de dahil olmak üzere, daha kapsamlı bir hale gelmektedir.

Yaygın olarak kullanılan ama ispatlanmamış yaklaşımlar topikal tahriş edici kaçınarak ve sistemik ilaçlar (örneğin, trisiklik antidepresanlar, antikonvülsanlar) veya topikal ilaçlar (örneğin,% 2 kromoglikat ya da 2 ya da% 5 oranında lidokain kullanılarak dahil


 örneğin Glaksal tabanında) kronik ağrı devreleri kesmek için. Kromoglikat vestibulodynia altında yatan düşünülen nörojenik inflamasyon kesintiye, mast hücreleri de dahil olmak üzere, WBC membran stabilize. Kromoglikat veya lidokain


 Bir iğnesiz bir 1 ml şırınga kullanarak allodini alanına tam olarak yerleştirilmesi gerekmektedir. Hekim denetim ve bir ayna kullanımı (başlangıçta en az) faydalıdır. Bilişsel-davranışçı terapi ve cinsel terapi gibi psikolojik tedaviler, aynı zamanda vestibulodynia bazı kadınlar yardımcı olabilir. Pelvik kas hipertonisite olan kadınlar muhtemelen biofeedback ile, pelvik taban kas eğitimi kullanarak pelvik fizik tedavi yararlanabilir. Cerrahi (örneğin, alt vajina kızlık zarı, proksimal kenar eksizyonu ve labia minör iç kısım) bazen çoğaldı sinir uçlarını kaldırmak için gösterilir. Ancak, ağrı sinirler rejenere olarak tekrarlayabilir. Araştırma tedavi botulinum toksin tip A içerir enjeksiyon.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj ücreti 2017

Devlet hastanelerinde kürtaj ücretleri

Kürtaj fiyatları